• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ  საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ  საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრთა ინიციატივით სექსუალური შევიწროების თემაზე გამართულ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრთა ინიციატივით სექსუალური შევიწროების თემაზე გამართულ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილემ ისაუბრა საჯარო სივრცეში სექსუალური შევიწროების ფაქტებზე პოლიციის მიერ განხორციელებული რეაგირების, მიღწეული შედეგებისა და გამოწვევების თაობაზე.
ნინო ცაციაშვილის განმარტებით, სექსუალური შევიწროების კანონის ამოქმედებიდან ერთ წელიწადში სამართალდარღვევის 20 ფაქტი გამოვლინდა, რაზეც 21 პირი იქნა სამართალდამრღვევად ცნობილი.
აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ტრენინგებისა და სამართალდამცავ უწყებებთან რეგიონული შეხვედრების ფარგლებში, როგორც დამოუკიდებლად, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, ასევე, სახალხო დამცველის აპარატთან თანამშრომლობით, სექსუალური შევიწროების თემაზე სამართალდამცავთა ცნობიერების ამაღლებას და გადამზადებას აქტიურად ახორციელებს.
ამასთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის მიერ სექსუალური შევიწროების თემაზე გამომძიებელთათვის შემუშავებულია სახელმძღვანელო რეკომენდაცია, რომელიც სამართალდამცავებს სექსუალური შევიწროების ფაქტების გამოკვეთასა და მათზე სათანადო რეაგირებაში დაეხმარება.
ნინო ცაციაშვილმა ყურადღება გაამახვილა საჯარო სივრცეში სექსუალური შევიწროების ფაქტებზე რეაგირებისას პოლიციის მნიშვნელოვან როლზე და აღნიშნა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო მიმდინარე წელსაც აქტიურად გააგრძელებს სექსუალური შევიწროების თემაზე სამართალდამცავთა გადამზადებასა და განახორციელებს მათი ცნობიერების ამაღლებისკენ მიმართულ აქტივობებს.

• Deputy Minister of Internal Affairs took part in a meeting on sexual harassment ...
Deputy Minister of Internal Affairs took part in a meeting on sexual harassment initiated by members of the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia
Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili took part in a meeting on sexual harassment initiated by members of the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia.
During the meeting, the Deputy Minister reviewed the response to the facts of sexual harassment in the public space, the results achieved by the police and the existing challenges.
According to Nino Tsatsiashvili, 20 cases of sexual harassment have been exposed within one year after the law on sexual harassment was enacted and 21 individuals have been recognized as offenders.
It is notable, that the Ministry of Internal Affairs, in the framework of trainings and regional meetings between the law enforcement agencies, both independently and in cooperation with international organizations, as well as along with the Office of the Public Defender, is actively raising awareness and conducts trainings on sexual harassment aimed for the law enforcers.
At the same time, the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs has developed a guideline for investigators on sexual harassment, which will help law enforcement officers to identify and respond to the cases of sexual harassment.
Nino Tsatsiashvili made special emphasis on the important role of the police in responding to sexual harassment in public spaces and noted that the Ministry of Internal Affairs will continue to actively train law enforcement officers on sexual harassment throughout this year and carry out activities aimed at raising their awareness.